Światowy Dzień Książki, obchodzony 23 kwietnia, to doskonała okazja, by przypomnieć sobie, jak ważną rolę odgrywa czytanie w naszym życiu. Książki rozwijają wyobraźnię, poszerzają horyzonty i uczą empatii. Czytanie wspiera rozwój językowy, poprawia koncentrację i wzbogaca słownictwo. To również świetny sposób na relaks i oderwanie się od codziennych problemów. Sięgając po książki, nie tylko zdobywamy wiedzę, ale także lepiej rozumiemy siebie i innych. Warto więc celebrować ten dzień z ulubioną lekturą w ręku
Warsztaty w Rudzie Żmigrodzkiej
Czy wszystkie jajka mają skorupki? Jakie zwierzęta wykluwają się z jajek? – to tylko dwa, spośród wielu pytań, na które znaleźli odpowiedzi uczniowie kl.1-3 w środę 16.04.25r. uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych "Bystra zgraja szuka jaja". Podczas pierwszej części zajęć uczniowie podziwiali różne rodzaje i wielkości jajek, według własnego pomysłu ozdobili drewniane pamiątki oraz odnaleźli, jajka pochowane przez wielkanocnego zajączka. Po śniadaniu prowadząca warsztaty Pani L. Jażdżewska zaprosiła uczestników na spacer po terenie gospodarstwa rybackiego położnego wśród stawów. Pokazała różne gatunki ptaków, które można tam spotkać. W zagrodzie danieli nauczyła nas jak ostrożnie nakarmić te płochliwe zwierzęta. W budynku płuczki opowiedziała o częściach stroju rybaka i wyłowiła ryby, którym z zaciekawieniem się przyglądaliśmy. Podsumowaniem warsztatów było przedstawienie kukiełkowe o zwierzętach żyjących na terenach Rudy Żmigrodzkiej, które są częścią tak dobrze nam znanej Doliny Baryczy. Uczniowie zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do Korzeńska.
E. Żyto
10
JAK PRZYGODA TO TYLKO W WARSZAWIE…
W dniach 2 - 4 kwietnia 2025r. uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły wraz z opiekunkami (G. Maziarz, D. Kołodyńska-Karkosz, A. Wasiewicz) przebywali na trzydniowej wycieczce w Warszawie.
Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od wizyty na Stadionie Narodowym, który jest w stanie pomieścić około 60 000 widzów. Mieliśmy okazję zobaczyć płytę boiska, szatnie piłkarzy reprezentacji Polski, pomieszczenia odnowy biologicznej piłkarzy, centrum prasowe oraz siedzieć na trybunach w sektorze VIP. W tym dniu zwiedziliśmy również Muzeum Fryderyka Chopina oraz Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego. Przez chwilę mogliśmy poczuć się milionerami podnosząc 12 - kilogramową sztabkę złota o wartości prawie 5 mln zł. Zwiedzanie stolicy w tym dniu zakończyliśmy na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Z Tarasu Widokowego mogliśmy podziwiać piękną panoramę Warszawy.
Drugiego dnia zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od Zamku Królewskiego. Następnie poznaliśmy kolejne zabytki Starego Miasta takie jak: Kolumna Zygmunta III Wazy, Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, Rynek Starego Miasta, Pomnik Warszawskiej Syrenki, Barbakan i mury obronne, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Jana Kilińskiego. Udając się spacerkiem po Krakowskim Przedmieściu poznaliśmy takie obiekty jak: Pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, Bazylika Mniejsza pw. Świętego Krzyża, Pomnik Mikołaja Kopernika. Na Placu Piłsudskiego zobaczyliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Spacerując przy pięknej pogodzie Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi dotarliśmy do Łazienek Królewskich. Tam zwiedziliśmy Pałac na Wodzie i pomnik Fryderyka Chopina
Trzeci dzień wizyty w Warszawie spędziliśmy na zajęciach edukacyjnych w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz w Centrum Nauki Kopernik. Na 22 tys. m² można samodzielnie przeprowadzać eksperymenty i jednocześnie świetnie się przy tym bawić. W CNK nie ma wyznaczonej ścieżki zwiedzania, zwiedzający sam decyduje, co i kiedy chce zobaczyć.
Uważam, że wycieczka była bardzo udana. Na pewno przyczyniła się do tego wspaniała wiosenna pogoda. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc i wykonaliśmy sporo pamiątkowych zdjęć.
Kierownik wycieczki
Gabriela Maziarz
7
"Nasza Flaga" OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
Zapraszamy do ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlaga. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VIII.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Obchody Dnia Autyzmu w przedszkolu to ważne wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości na temat autyzmu oraz promowanie akceptacji i zrozumienia wśród dzieci. W tym dniu przedszkolaki biorą udział w różnych aktywnościach edukacyjnych, które pomagają im lepiej poznać osoby z autyzmem i zrozumieć, że każda osoba jest wyjątkowa i zasługuje na szacunek. Celem jest stworzenie atmosfery otwartości, w której dzieci uczą się empatii i współpracy z rówieśnikami, niezależnie od ich indywidualnych potrzeb.
2
Goście i gospodarze zadowoleni z wyników
XX Gminny turniej uczniów kl.3 "I TY TO POTRAFISZ” jest już za nami. W czwartek 03.04.25r. do SP w Korzeńsku przyjechały 3-osobowe drużyny wraz z paniami opiekunkami ze szkół z Barkowa, Radziądza, Powidzka oraz Żmigrodu. Trzecioklasiści wykonali sześć zadań podczas, których między innymi, łowili rybki z obrazkami, mnożyli na turniejowej łące, wycinali swój identyfikator w postaci rybki, zająca lub ślimaka, układali historyjki obrazkowe. Panie z komisji turniejowej po długich obradach ostatecznie przyznały wszystkim uczestnikom I miejsce. Dyrektor SP im. Polskich Olimpijczyków w Korzeńsku Pani Elżbieta Bawolska wręczyła złote medale i nagrody turniejowe. Radość wszystkich nagrodzonych dowodzi, że w dalszym ciągu warto podejmować taką inicjatywę.
Organizatorka: Elżbieta Żyto
Udział w Konkursie „W Świecie Baśni”
Z radością informujemy, że nasza szkoła wzięła udział w konkursie pt. „W świecie baśni”, który odbył się w Szkole Podstawowej w Radziądzu. Reprezantowały nas uczennice klasy III: Laura Rospęda, Nadia Jarus oraz Helena Andrysiak. Jesteśmy dumni, że nasza uczennica Helena zdobyła III miejsce. Gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu pasji do literatury!
Joanna Dytko
2